Karty kredytowe sposób na wygodne zakupy

Jeszcze dwadzieścia kilka lat temu płacenie przy pomocy kart kredytowych czy płatniczych mogliśmy tylko oglądać w filmach produkcji zachodniej, ogromnej większości z nas trudno sobie było wyobrazić, jak można płacić w sklepie za zakupy kawałkiem cienkiego plastiku. Jednak po zmianach ustrojowych w naszym kraju bardzo szybko dobiliśmy w tym względzie do państw zachodnich. Obecnie płacenie kartą należy do standardów, stosowane jest przez większość naszych rodaków. Okazało się, że karty kredytowe to bardzo wygodny sposób na robienie zakupów, zwłaszcza w supermarketach, kiedy okazuje się na przykład, że natrafiliśmy na ciekawy, atrakcyjny, poszukiwany od dawna towar, a brakuje nam w portfelu gotówki na jego zakup. Wtedy karta płatnicza czy kredytowa okazuje się być świetnym rozwiązaniem, nie jesteśmy ograniczeni w zakupach do określonej kwoty. Jednak takie robienie zakupów jest korzystne tylko w przypadku, kiedy kwoty, które wydaliśmy na zakupy płacąc kartą, uzupełnimy w odpowiednim terminie – zazwyczaj wynosi on pięćdziesiąt kilka dni od czasu dokonania zakupów. W takiej sytuacji praktycznie nie ponosimy żadnych bezpośrednich kosztów płatności kartą kredytową, znowu możemy zaszaleć z zakupami przy kolejnej wizycie w ulubionym sklepie. Jednak płacenie kartą kredytowa też zawiera w sobie pewne niebezpieczeństwo – trudniej jest pohamować się z robieniem większych zakupów niż pierwotnie zaplanowane, nie mamy pełnej świadomości wydawanych pieniędzy, nie widzimy ich bowiem fizycznie, a tylko jakieś cyferki i piknięcie w urządzeniu – czytniku kart.

Jak wyjść ze spirali zadłużenia

Panuje powszechna dość opinia, że lepiej nie brać kredytów, nie zadłużać się, bo i może być problem potem ze spłatą zaciągniętych zobowiązań – zwłaszcza ludzie tak zwanej starszej daty mają tego rodzaju poglądy. Jednak nie zawsze udaje się hołdować tej zasadzie, zwłaszcza w sytuacji, kiedy mamy potrzebę dokonania pilnych zakupów, wyjazdu na wymarzone wakacje lub po prostu zmianę samochodu na nowszy, wymarzony od dawna model. Wtedy idealnym rozwiązaniem wydaje się być wzięcie kredytu – jednak zawsze powinna nam towarzyszyć świadomość, że zaciągnięte zobowiązania to konieczność nawet przez kilka lat spłacania rat kredytu, niezależnie od sytuacji, czy nasza sytuacja finansowa pogorszyła się, czy też nie. Jednak bywa i tak, że bierzemy kolejne kredyty na kolejne potrzeby, mając nadzieje, że nasza sytuacja finansowa w jakiś cudowny sposób przecież ulegnie poprawie i wyjdziemy na prosta, a ponadto potrzebne są nam pieniądze na spłatę już zaciągniętych zobowiązań. Stąd już tylko krok do popadnięcia w tak zwaną spiralę zadłużenia, kiedy po prostu nie starcza nam już nie tylko na spłacanie regularne rat kredytów, ale i na inne, ważne sprawy. Wtedy najgorszym rozwiązaniem jest chowanie głowy w piasek, co robią niektórzy – w praktyce polega to na nie płaceniu rat kredytów, nie odbieraniu telefonów od pracowników banków i nie odpowiadaniu na pisma z banków. Dobrym rozwiązaniem jest udanie się do któregoś z banków, szczera rozmowa o naszej sytuacji finansowej, a następnie wakacje kredytowe albo też skorzystanie z opcji kredytu konsolidacyjnego.

Czy warto spłacić kredyt przed terminem

Zaciągając jakikolwiek kredyt otrzymujemy harmonogram spłat kredytu, a więc terminy poszczególnych wpłat (maksymalne) oraz kwoty, jakie powinniśmy wpłacać. Dobrze jest, jeśli regularnie spłacamy dany kredyt, jednak może zdarzyć się i tak, że po prostu nasza sytuacja materialna ulegnie poprawie i mamy możliwości czy to spłacenia reszty kredytu od razu, czy to płacenia rat w wysokości wyższej niż pierwotnie zaplanowano. W każdym przypadku powinniśmy udać się do banku i uzgodnić tą kwestię z odpowiednim pracownikiem, bowiem czasami w umowie kredytowej zawarta jest klauzula, że za spłatę przed terminem zobowiązań kredytowych będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty. Wszystko zależy od umowy, która zawarliśmy z bankiem przed otrzymaniem do ręki gotówki, jakie są tam umieszczone zapisy w kwestii właśnie możliwości spłaty zobowiązania przed terminem. Często jest taka sytuacja, że umowa nie zabrania takiego wariantu spłaty, jednak po prostu może nam się to nie opłacić. Taka sytuacja będzie miała miejsce, jeśli na przykład nasz kredyt jest z opcja spłaty w systemie odsetek malejących, a spłaciliśmy już na przykład ponad połowę z zaplanowanych rat. W takim przypadku pozostał już do spłaty w zasadzie sam kapitał i jakieś resztki jeszcze odsetek, więc w przypadku przedterminowej spłaty kredytu nic praktycznie nie zyskujemy. Po dokładnym przeliczeniu może okazać się, że lepszą opcją będzie umieszczenie dodatkowo pozyskanych środków finansowych na lokacie i spłacanie pozostałych rat zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Czy banki udzielają jeszcze kredytów w obcej walucie

Na początku lat dwutysięcznych w naszym kraju nastąpi prawdziwy boom na branie kredytów w walucie obcej, w głównej mierze były to franki szwajcarskie, w mniejszym zakresie euro, japońskie jeny czy dolary USA. Takie kredyty były udzielane przez banki głównie na zakup nieruchomości, a więc były to kredyty hipoteczne – udzielono ich w sumie ponad 700 tysięcy, a więc była to liczba ogromna, znacznie przewyższająca liczbę wszystkich kredytów hipotecznych udzielonych w złotówkach. Zachętą do brania kredytów w walucie obcej było niższe znacznie, bo nawet 3 krotne oprocentowanie takich kredytów, a ponadto coraz lepsza była relacja naszej rodzimej złotówki w stosunku chociażby do franka szwajcarskiego. Jednak wraz z nastaniem kryzysu światowego w roku 2008 banki zaczęły stawiać coraz wyższe wymagania dla osób, które chciały zaciągać kredyty w walutach obcych, kolejny czynnik zmniejszający liczbę kredytobiorców korzystających z walut obcych w procesie kredytowania to coraz słabszy kurs naszej waluty w stosunku do głównych walut europejskich czy światowych. W roku 2010 banki tak znacznie ograniczyły liczbę kredytów udzielanych w walutach obcych, a zwłaszcza we franku szwajcarskim, że stało się to zupełnie marginalną kwestią w obszarze kredytów hipotecznych w naszym kraju. Taka sytuacja trwa do dziś, a Komisja Nadzoru Finansowego szykuje rekomendacje, zgodnie z którą dana osoba będzie mogła uzyskać kredyt tylko w takiej walucie, w jakiej zarabia.

Czy można uzyskać kredyt hipoteczny bez umowy o pracę

Większość mieszkańców naszego kraju, mając zamiar kupić mieszkanie lub dom, musi wspomóc się kredytem hipotecznym, jeśli nie w całości finansując w ten sposób tak poważną inwestycje, to przynajmniej w dużej jej części. Tymczasem banki stosują surowe kryteria, zwłaszcza po kolejnych rekomendacjach, wydanych przez Komisje Nadzoru Finansowego, liczne grupy osób mają problem z przekonaniem banku do tego, by otrzymać taki kredyt. Najczęściej jest to możliwe w sytuacji, kiedy kredytobiorca posiada dobrą historię kredytową, nie ma nadmiernego zadłużenia i przede wszystkim – jeśli posiada umowę o pracę na czas nieokreślony. W przypadku zaś pracy na umowę-zlecenie, umowę o dzieło czy też prowadzenia działalności gospodarczej – dużo trudniej jest uzyskać taki kredyt, jednak nie jest to całkiem niemożliwe. Przecież całe rzesze osób pracują na umowę o dzieło, na przykład aktorzy, artyści czy dziennikarze, a jednak otrzymują oni kredyty hipoteczne i to często na całkiem duże kwoty. W tym przypadku ważnym elementem jest dodatkowe zabezpieczenie, jakie dana osoba może przedłożyć w banku, mogą to być inne nieruchomości, mogą też dane osoby wspomóc się poręczycielami, którzy podpiszą zobowiązanie jako tak zwani żyranci. Kolejny element, pomagający uzyskać tego rodzaju kredyt, to posiadanie polisy ubezpieczeniowej na życie o znacznej wartości, w tym ubezpieczenia na wypadek utraty pracy. Jeśli do tego jeszcze razem z kredytem dana osoba zawrze kolejną umowę ubezpieczenia, już ściśle związana z przyznanym kredytem, sprawa może doczekać się pozytywnego finału.

informacje ekonomiczne info newsy biznes w internecie business plan a gospodarowanie srodkami firmy szacowanie finansow w biznesie spoleczne skutki kryzysu finansowego badania rynku i 2 info newsy i 2 ubezpieczeniowy biznes rozwoj biznesu i kreowanie wlasnej marki jak zalozyc wlasny biznes ksiegowosc w firmie dostepnosc kredytow hipotecznych a sytuacja deweloperow i 3 info newsy i 3 karty kredytowe sposob na wygodne zakupy jak wyjsc ze spirali zadluzenia czy warto splacic kredyt przed terminem czy banki udzielaja jeszcze kredytow w obcej walucie czy mozna uzyskac kredyt hipoteczny bez umowy o prace i 4 info newsy i 4 czy ubezpieczenie kredytu jest obowiazkowe rosnie zadluzenie polakow w instytucjach pozabankowych darmowe konta bankowe czy zawsze i dla wszystkich coraz wiecej kart platniczych zblizeniowych wysokosc zysku czy bezpieczenstwo kapitalu i 5 info newsy i 5 opcjonalne sposoby inwestowania w produkty bankowe systematyczne oszczedzanie najlepsza inwestycja pieniedzy korzystanie z profesjonalnego doradztwa inwestycyjnego stan gospodarki a korzystne inwestowanie czy warto inwestowac kapital w lokaty terminowe i 6 info newsy i 6 wybor odpowiednich instrumentow inwestycyjnych inwestowanie od rachunku oszczednosciowego po akcje spolek inwestowanie na gieldzie walutowej jak zaczac inwestowac swoje oszczednosci operacje aktywne i 7 info newsy i 7 analiza statystyczna stopy procentowe wysokosc procentu rola kredytu w gospodarce nowe naklady kapitalowe i 8 info newsy i 8 oprocentowanie zysk handlowy banki i system kredytowy pojecia bankowe dla mlodych malzenstw i 9 info newsy i 9 na lokal uzytkowy splata kredytu warunki kredytu ogromny wybor kredytow pomoc fachowca i 10 info newsy i 10 problemy i komplikacje kredyt na dom duze kredyty kredyty dla rodzin dla singli na mieszkanie i 11 info newsy i 11 stanowisko przedsiebiorstwo miedzynarodowe pracodawca po co pracujemy finanse i 12 info newsy i 12 zaaklimatyzowanie w pracy zmiana pracy cv praca jako hobby doswiadczenie zawodowe i 13 info newsy i 13 rekrutacja do pracy nagrody dla pracownikow zly pracownik swiatowy rynek rynek pracy i 14 info newsy i 14 miejsce pracy maszyny pracownik problemy w pracy pierwsza praca i 15 info newsy i 15 dobry pracownik prestizowa firma zycie bez pracy znaczenie pracy posada i 16 info newsy i 16 firma doswiadczenie zawod pieniadz rodzaje pracy i 17 info newsy i 17 komu maja pomoc finanse publiczne czym jest pit 4 co to sa finanse publiczne na czym polega podatek dochodowy od osob fizycznych na czym polega pit 4r i 18 info newsy i 18 co wchodzi w sklad pit u 11 pit 37 na czym polega podatek dochodowy od osob prawnych czy trzeba miec pit od pojazdow jakim podatkiem jest podatek od towarow i uslug i 19 info newsy i 19 pcc 3 czy kazdy musi skladac zeznanie podatkowe jak rozliczac sie z podatku czy trzeba placic podatek gdy nasza dzialalnosc jest zawieszona kto moze skorzystac z finansow publicznych i 20 info newsy i 20 na co ida finanse publiczne kto tworzy sektor finansow publicznych czy uczelnie publiczne korzystaja z finansow publicznych kto odpowiada za niewlasciwe wykorzystanie finansow publicznych jak kontrolowac wydawanie pieniedzy publicznych